Aktif insanlar neden Spor havlusu almalı?

Spor salonunda egzersiz yapmayı, hafta sonları yürüyüş yapmak için parklara veya ormana  gitmeyi ve kumsalda vakit geçirmeyi seven aktif insanlardan mısınız? Ya da spor ihtiyacınızı evinizde yoga, pilates yaparak mı  gideriyorsunuz? Cevabınız evet ise, kesinlikle antrenman havlusuna veya bir spor havluya ihtiyacınız olacaktır.

Üst düzey bir spor salonu genelde egzersiz ve sporcu havlusu sağlar. Ancak genel olarak spor salonlar orta düzeydedir ve antrenman ter havlusunu vermezler. Ayrıca havlu servisi yapan bir spor salonuna gitmiyorsanız, spor salonu kullanımı için küçük bir havlu satın alabilirsiniz, bu da egzersizleriniz sırasında tüm terinizi kurutmak için yeterli olacaktır.

Üstün kaliteli bir spor havlusu çabucak kurur ve aynı zamanda birden fazla kullanım için kuru kalır. Mikrofiber sporcu havlusu spor salonundaki yoğun antrenmanlarınız için çok işinize yarayacaktır. Kendim de bir bisiklet tutkunu olarak, yoğun antrenmanların özellikle yaz aylarında sizi terletebileceğinin farkındayım. Bu yüzden sporcu ter havlusuna ihtiyacınız var .


Spor Havlularının Avantajları

Spor havluları/ egzersiz havluları , spor salonunda iyi hijyen sağlamanın önemli bir parçasıdır. Spor salonuna her adım attığınızda kendi havlunuzu götürmenin rahatlığını seveceksiniz.

İşte spor havluların bazı faydaları ve bir antrenman / ter havlusundan beklenen özellikler.

1. Süper Emicilik

Mikrofiber spor havluları süper emicidir. Buradaki emicilik kavramını, kullandığınız havlunun ölçülerine göre değerlendirmenizde yarar var. Aynı ölçülerdeki standart bir pamuk havlu mikrofiber bir havluya göre 3 kat fazla hacme sahiptir. Ancak benzer su / ter emicilik oranına sahiptir.  

Pilates yaparken, halter kaldırırken vereceğiniz küçük bir molada veya hafif bir soluklanma da her daim yanınızda bulunan süper emici ve hafif bir havluya ihtiyacınız olduğu aşikardır. Dilerseniz duş aldıktan sonra cildinizdeki suyu silin ve mikrofiber havlu suyu hızlıca emecektir. Bu noktada beğenmeyeceğiniz tek nokta duştan sonra ağır bir havlunun verdiği sarılma duygusudur. Mikrofiber havlu suyla dolduğunda, suyu sıkarak çıkarabilirsiniz ve küçük boyutlu taşıma torbasına koyup çantanıza atabilirsiniz.

Diğer normal havlularda olduğu gibi saçınızda da kullanabilirsiniz. Mikrofiber havlular çok emici olduğundan, mükemmel ‘spor salonu duş havlularınız’ olabilir. Eğer 110×50 cm boyutunda bir spor havlusunun duşta yeterli olmadığını düşünüyorsanız, 140×70 cm boyutlarındaki plaj ve yüzücü havlularımıza göz atmanızda yarar var.

2. Dayanıklılık

Çoğu spor havlusu pamuk malzemeden yapılmıştır. Pamuk havlu kullandıkça yıpranır, güzel görünümünü kaybeder ve bir süre sonra parçalanır. Mikrofiber spor ve fitness havluları ise dayanıklıdır. Uzun kullanımlar için idealdir. Antrenman ter havlunuzu kaybetmediğiniz sürece yıllarca değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.

3. Kullanışlılık ve Taşınabilirlik

Spor havluları veya sporcu havluları kullanışlı, hafif, taşınabilir olmalıdır. Hem kullanım öncesi hem de kullanım sonrası bulunduğu alanda az yer kaplaması gerekliliği vardır. Çünkü her zaman devasa çantalarla spora gitmeyebilirsiniz. Spor veya gym havlunuzu bir omuz çantasında da taşıyabilmelisiniz. Bu noktada mikrofiber havlular birinci tercihiniz olacaktır.

4. Hızlı Kuruma

Spor yaparken her kullanımınızda kuru bir havlu kullanmak isteyeceksiniz. Genel olarak mükrofiber bir spor havlusu çok hızlı kuruma özelliğine sahiptir. Bünyesine aldığı ter veya suyu hızlıca dışarı verme eğilimindedir. Nemli olsa dahi teri ve suyu emme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı  spor salonuna gitme zamanı geldiğinde, sıradan havluların aksine spor havlularını kurutmanız gerekmez. Kuru bir havlu tabii ki daha iyidir ancak mikrofiber sporcu havlusunu çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra güzel bir sıkma işleminden geçirdikten sonra rahatça kullanabilirsiniz. Spor yaptıktan sonra havluyu paketlemek istiyorsanız, sadece fazla suyu sıkın, ardından havluyu yuvarlayın ve torbasının içine yerleştirin. Bu kadar pratik.

Mükemmel Spor Havlusu nasıl seçilir?

Spor havlularını seçmeden önce bakmanız gereken birkaç şey var.

Emicilik : 

Spor havlularının amacı teri emmektir. Makul bir fiyata üst kaliteli spor fitness havlularımızı inceleyebilirsiniz.

Boyut ve Şekil:  

İdeal olarak, boynunuzun arkasına omuzlarınızın üzerinden geçirebileceğiniz küçük bir havlu istersiniz. Sıradan banyo havluları spor salonu ortamında kullanılamayacak kadar uzun, kalın ve hantaldır.

Spor salonu havlusu küçüktür ve düzenli kullanım için taşıması kolaydır.

Yumuşaklık:

Yüzdeki teri veya suyu silmek için kullanmak zorunda olduğumuz için herkes yumuşak bir havluyu tercih eder. Havlularımız, yumuşaklık ve malzeme ömrünün mükemmel karışımını sunar. Çok incedir ve şeftali efekti dediğimiz tabaka sayesinde saten yumuşaklığı sunar.

Kurutma:

Havlu alırken daima çabuk kuruyacak olanı arayın. Çok kalın olmayan çabuk kuruyacak kadar hafif bir ter havlusu seçin. 

Dayanıklılık:

Dayanıklı ve daha uzun ömürlü olmasına özen gösterin. Bu noktada en az iki tane havlu almanızı ve dönüşümlü kullanmanızı öneriyoruz. Hatta duş için ayrı bir mikrofiber havluyu düşünebiliriniz.

Egzersiz ve Fitness Havluları Neden Gereklidir?

İşte antrenmanlarınız sırasında spor havlusu kullanmayı düşünmeniz için bazı nedenler.

Mikropların yayılmasını sınırlar:

Bir spor salonu ne kadar hijyenik olursa olsun, spor salonunda hala mikroplar olabilir. Ancak spor salonuna gidenler, antrenman havluları kullanarak mikropların yayılmasını sınırlayabilir veya en aza indirebilir.

Yüzünüzdeki ve alnınızdaki teri elinizle silmeye alışmışsanız, mikropları yüzünüze ve vücudunuza bulaştırabilirsiniz. Hatta sivilce ve mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Saunalar, spor salonları ve soyunma odaları gibi yerler, bir kişiden diğerine geçebilen bakterilerin üreme alanıdır.

Bununla birlikte, terinizi silmek için egzersiz havluları kullanırsanız, bu mikroplara maruz kalmanızı sınırlayacaktır.

Ek Koruma için:

Antrenmanlarınız sırasında bir spor salonu makinesini kullanmadan önce, ek koruma için havlunuzu alete serebilirsiniz. Bu, vücudunuzun makineyle temas etmesini önleyecek ve böylece bakteri veya mantar enfeksiyonunu önlemede ekstra bir bariyer görevi görecektir.

Temizlik: 

Egzersiz havluları, spor yapanların egzersiz yaparken kendilerini temiz ve kuru hissetmelerini sağlayabilir. Temiz hissetmenin yanı sıra, gözeneklerinizde biriken ter sivilcelere neden olabilir. Antrenman sırasında yüzünüzü havluyla silmek bu birikimi ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca yoğun bir antrenmandan sonra yüzünüzü yıkamanız ve duş almanız temizlik için önemlidir. Sen de iyi hissedeceksin.

Sizi serin tutar:

Egzersiz havluları, egzersiz yaparken serin kalmanıza yardımcı olabilir. Yorucu egzersizler sırasında havlunuzu kullanmak vücut ısınızı soğutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Yazdır
× Yazdır