Kapalı spor salonlarında, açık hava sporlarında bir çok sporcunun spor ve ter havlusu kullandığını görmüşsünüzdür. Geneller olarak aynı markalar ve özelliklerde standart havlular kullanırlar. Sporu düzenli veya profesyonel yapmayanlar ise evden getirdikleri yüz havlusu veya banyo havlusu kullanırlar. Ancak bilinmesi gereken en önemli şeyler ise; bir spor havlusunun yaptığınız spora özel, ideal boyutta, süper emici, koku yapmayan ve kolay taşınabilir olmasıdır. Spor ve antrenman havlularıyla ilgili bize çok sorulan soruları derledik ve sizler için cevabını verdik. Eğer siz de spor havlusu kullananlardan iseniz yorumlarınızı ve görüşlerinizi bize iletin. Yeni başlayan arkadaşlarımıza bu bilgileri aktaralım.

Spor salonu ter havlusu nedir?

En iyi spor havluları polyester ve poliamidden yapılmış olup, sıradan bir havludan daha hafif ve kompakttır ve benzersiz havlu doku tasarımı, normal bir havludan daha fazla su emebilir.  

Spor ve fitness havluları ne işe yarar?

Spor antrenman ter havluları birkaç nedenden dolayı başarılı bir antrenman için çok önemlidir: Mikropların yayılmasını en aza indirirler. Mikroplar, herhangi bir spor salonunun kaçınılmaz bir parçasıdır. Yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki teri silmek için bir egzersiz havlusu kullanmak, bakterilerin bulaşmasını en aza indirerek ellerinizden uzak tutacaktır.

Spor havlusu olarak kullanmak için el havlusu uygun mu?

Boyut bir tercihtir, ancak 20 dakikadan uzun süre sıkı bir şekilde egzersiz yapıyorsanız, boynunuzun arkasına omuzlarınızın üzerinden kolayca sarabileceğiniz bir havlu isteyeceksiniz. Bir banyo havlusu çok büyüktür ve bir el havlusu muhtemelen çok küçüktür. Bu yüzden ideal spor havlusu boyutu olarak 110×50 cm, 100×50 cm civarı boyutundaki gym havlularını tercih edebilirsiniz.

Spor havluları banyo havlularından farklı mı?

Banyo havluları neredeyse tamamen pamuk veya pamuk-poli karışımlarından yapılırken, antrenman havluları pamuk, mikrofiber ve pamuk-poli karışımlarından yapılabilir. Bu noktada havlunun ağırlığı, boyutu ve emicilik özellikleri ön plana çıkar. Bundan dolayı mikrofiber havlular spor havlusu kullananlarca en çok tercih edilenlerdir.

Spor havlusu kullanmalı mısınız?

Spor Salonu ortak bir ortamdır ve bu nedenle hijyeni aklınızın ön saflarında tutmanız önemlidir. Bir ter havlusu taşımak ve her spor salonuna getirmek, ekstra temizlik sağlar ve bir sonraki kullanıcı için makineleri silebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca havlunun esas işlevi olan ter emme görevini üstlenir. Böylece hasta olma ihtimaliniz azalacaktır.

Mikrofiber havlular spor salonu için iyi mi?

En iyi spor havluları taşınabilir, çabuk kuruyan ve kokuya dayanıklı olanlardır. Bu yüzden hızlı kuruyan ve kokuya dayanıklı mikrofiber veya sentetik kumaşları tercih edin. Eğer antrenman ter havluları antibakteriyel özelliğe sahip ise daha iyi olacaktır.

Kaç tane spor salonu havlusuna ihtiyacım var?

Mümkünse, 2 spor havlusu taşımalısınız. Bunlardan biri ile spor salonunda paylaşılan ekipmanın yüzeylerini örtmenize yardımcı olacaktır. Belki bu amaç için yüzücü/plaj havlusu iyi bir seçim olabilir. Yüzeyleri örtmeden önce antibakteriyel sprey (şu anda çoğu spor salonu tarafından sağlanmaktadır) ve kağıt havluyla silmelisiniz. Kendi terinizi silmek için üçüncü bir daha souulmate soğutma spor salonu havlusu taşıyın.

Spor salonunda duş almalı mısınız?

Spor salonunuzda duş varsa, onları kullanmak oldukça mantıklıdır. 3-5 dakikalık kısa süreli duşlar yeterli olacaktır. Ardından spor havlunuz kurulanmak için yeterli olmayabilir. Bir banyo havlusu veya kompakt mikrofiber bir plaj havlusu kullanabilirsiniz. Plaj havlularımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Mikrofiber havlular pamuktan spor havlusundan daha mı iyi?

Mikrofiber son derece emicidir (suda ağırlığının yedi katına kadar emebilir), bu da onu bir emicilikte çok etkili kılar. Temizlik uzmanları, yan yana kıyaslandığında mikrofiberin pamuğa göre çok daha etkin ve kullanışlı olduğunu söylüyor.

Soğutucu spor havlusu nedir?

Soğutucu havlular, çalışanların vücut sıcaklıklarını rahat bir seviyeye ayarlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış, sıcak havalarda yapılan özel havlulardır. Bu noktada mikrofiber bir spor havlusu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Spor havlusunu ne sıklıkla yıkamalıyım?

Üzerinde vücut sıvısı (ter) olan havlular tek kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Teri emen spor havluları veya spor çantanızda birkaç saat nemli kalan havlular bir kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Genellikle nemli olan ve tam olarak kurumayan bir banyoda tutulan havlular bir kullanımdan sonra yıkanmalıdır.

Mikrofiber havlular buna değer mi?

Bir insan saçından yaklaşık 100 kat daha ince olan bir mikrofiber lifi havlu üzerindeki bir inç kare, 200.000’e yakın lifi tutar ve bu da nemi emecek daha büyük bir yüzey alanı oluşturmasını sağlar. Mikrofiber, pamuktan daha uzun süre dayandığından, bu havlular yaklaşık 500 yıkamaya kadar paranızın karşılığını verir.

Mikrofiber havlular cilde zararlı mı?

Mikrofiberler, gözenekleri açmak için harika olduğu ve tahrişe neden olmadığı için cildiniz için harikadır. Zarar vermezler, aksine dokunuşuyla sizi bir pamuğa göre daha da mutlu edebilirler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Yazdır
× Yazdır